I Grebbestad finns endast ett sandtag eller grusgrop som erbjuder ballast nämligen företaget Ferms Grus & Transport.
Då både pris och sortiment gällande kornstorlek på gruset eller ballasten och därför kan det vara bra att kolla med andra som säljer ballast från andra orter än Grebbestad i Västra Götalands län.
Glöm inte att priserna på ballast och makadam på en mindre ort oftast är lite lägre och därför är det en fördel att undersöka med andra inom som säljer grus från en något mindre ort liknande Grebbestad.
Eftersom det inte finns många som säljer ballast och makadam förutom bolaget Ferms Grus & Transport i Grebbestad kan det vara bra att höra med något mer bolag från en annan ort men kolla alltid med Ferms Grus & Transport först.
Bäst är att kontakta företaget Ferms Grus & Transport för att diskutera ballast och makadam på följande sätt:
Havstenssundsvägen 3
457 72 Grebbestad
0525-613 41